Αφορά τους/τις κάτωθι εκπαιδευτικούς με οργανική θέση σε σχολικές μονάδες της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας, οι οποίοι/οποίες:

1. Αν είναι αποσπασμένοι/ες σε σχολική μονάδα εντός της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας (ή στο γραφείο της Δ/νσης) έως τη λήξη των μαθημάτων, θα αναλάβουν υπηρεσία στην οργανική τους θέση στις 29-06-2020.

2. Αν είναι αποσπασμένοι/ες σε σχολική μονάδα εντός της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας (ή στο γραφείο της Δ/νσης) έως τη λήξη του διδακτικού έτους, θα αναλάβουν υπηρεσία στην οργανική τους θέση στις 30-06-2020.

3. Αν είναι αποσπασμένοι/ες σε άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε., αν βρίσκονται σε άδεια κύησης, λοχείας ή ανατροφής παιδιού, αν τελούν σε ειδική άδεια ως υπαγόμενοι σε ευπαθείς ομάδες, για λόγους διευκόλυνσης, σύμφωνα με το αριθμ. 81562/Ε2/26-06-2020 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ., η ανάληψη υπηρεσίας στην οργανική τους θέση στις 30-06-2020 μπορεί να αποστέλλεται ηλεκτρονικά και να γίνεται δεκτή με Υπεύθυνη Δήλωση που εκδίδεται μέσω της διαδικτυακής πύλης του Ελληνικού Κράτους gov.gr. Σε διαφορετική περίπτωση, να αποστέλλεται μέσω τηλεομοιοτυπίας ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, η οποία στη συνέχεια πρέπει να αποστέλλεται η πρωτότυπη και ταχυδρομικά. Αυτονόητο είναι πως αν το επιθυμούν, μπορούν να προσέλθουν στη σχολική μονάδα.

4. Αν η σχολική τους μονάδα είναι σε αναστολή για το σχολικό έτος 2019-2020 (αφορά τα Νηπιαγωγεία Βαλανιδορράχης, Χειμαδιού και Νικόπολης), θα αναλάβουν υπηρεσία στο Γραφείο της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας στις 30-06-2020.

5. Αν έχουν έρθει με μετάθεση από άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε., θα αναλάβουν υπηρεσία στο Γραφείο της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας στις 30-06-2020, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην τρίτη (3η) περίπτωση.

Οι εκπαιδευτικοί χωρίς οργανική θέση, οι οποίοι έχουν τοποθετηθεί προσωρινά σε σχολική μονάδα για το σχολικό έτος 2019-2020, δεν κάνουν καμία ενέργεια (εκτός αν το διδακτικό έτος 2019-2020 δεν υπηρέτησαν στην προσωρινή τους τοποθέτηση, οπότε θα πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία στις 30-06-2020 στην εν λόγω σχολική μονάδα).

Επισημαίνουμε ότι οι βελτιώσεις - τοποθετήσεις εντός του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Πρέβεζας, που έχουν ανακοινωθεί, δεν έχουν οριστικοποιηθεί από την Περφ/κή Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/ση Ηπείρου (είναι τυπική διαδικασία). Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι εκπαιδευτικοί είτε παραμένουν στην προηγούμενη οργανική τους θέση είτε στη θέση που είχαν τοποθετηθεί προσωρινά είτε στη Διάθεση της Δ.Π.Ε. Πρέβεζας (μετατιθέμενοι από άλλα Π.Υ.Σ.Π.Ε.) και θα πρέπει να αναλάβουν υπηρεσία σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Για να δείτε το έντυπο αναφοράς ανάληψης υπηρεσίας στη Δ.Π.Ε. Πρέβεζας, πατήστε εδώ.

Για να δείτε το έντυπο αναφοράς ανάληψης υπηρεσίας στις σχολικές μονάδες, πατήστε εδώ.