Καλούνται οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι τοποθετήθηκαν ως υπεράριθμοι, εφόσον το επιθυμούν να υποβάλλουν Αίτηση απόσπασης εντός του ΠΥΣΠΕ, δηλώνοντας τις σχολικές μονάδες στις οποίες επιθυμούν να αποσπαστούν.

Οι Αιτήσεις θα εξεταστούν στην ίδια συνεδρίαση με τις Αιτήσεις απόσπασης που υπέβαλαν, σε πρότερο χρόνο, οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί καθώς και οι αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΠΕ

Υπενθυμίζουμε ότι :

• Τα μόρια των αποσπάσεων υπολογίζονται με διαφορετικούς συντελεστές από των μεταθέσεων (άρα και των υπεραρίθμων)
  • Οι εκπαιδευτικοί που οφείλουν να υπηρετήσουν ένα (01) έτος στην οργανική τους θέση, σε περίπτωση απόσπασης τους εξακολουθούν να έχουν την ίδια υποχρέωση, (για να αποκτήσουν δικαίωμα Μετάθεσης).

Ενώ σε περίπτωση παραμονής τους στη θέση, που τοποθετήθηκαν ως υπεράριθμοι, απαλλάσσονται της ανωτέρω υποχρέωσης.

• Η μοριοδότηση σε περίπτωση απόσπασης με Αίτησή τους, είναι από τη σχολική Μονάδα που θα υπηρετήσουν.

Οι Αιτήσεις να υποβληθούν στη Δ.Π.Ε. έως 12 (μεσημέρι) 25-8-2022, ηλεκτρονικά ή αυτοπροσώπως.(Το έντυπο: εδώ)

Όσοι (για προηγούμενες πρόσφατες διαδικασίες) έχουν υποβάλλει δικαιολογητικά που προσδίδουν μόρια, δεν χρειάζεται να τα ξαναστείλουν.

Εφόσον έχουν κάποιο επιπλέον (π.χ. ποσοστό αναπηρίας,) όπως προσδιορίζεται στα πεδία της Αίτησης, να το επισυνάψουν.

Από τη Δ/νση Π.Ε.