Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Μετά το σύντομο πέρασμά μου από τη θέση του Διευθυντή Α/θμιας Εκπ/σης του Νομού μας αναλαμβάνω και πάλι να υπηρετήσω στη θέση αυτή, έπειτα από επιλογή και με τη δική σας στήριξη.

Στον νέο αυτό κύκλο που ανοίγουμε σήμερα, το μέγεθος της ευθύνης και των προκλήσεων είναι πολλαπλάσιο και απαιτητικό. Αυτές τις ώρες που η πατρίδα μας και οι πολίτες της κάνουν μια υπερπροσπάθεια, οι εκπαιδευτικοί πρέπει να δηλώσουμε το πιο μαχητικό και ανιδιοτελές «παρόν» για την αναβάθμιση του δημόσιου σχολείου. Όλοι, ο καθένας από τη δική του θέση, με όραμα, δημιουργικότητα και θέληση, να καταβάλουμε κάθε προσπάθεια ώστε να πετύχουμε. Απώτερος στόχος μας είναι η δημιουργία  σχολείων που θα παρέχουν σε όλα τα παιδιά, χωρίς καμιά διάκριση, τις αναγκαίες γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να ολοκληρωθούν ως άνθρωποι και ενεργοί πολίτες.

Με αμοιβαίο σεβασμό, μακριά από μικροσυμφέροντα, ιδεοληψίες και  έπαρση, με διάλογο που θα καταλήγει στη σύνθεση απόψεων, είμαι σίγουρος πως θα πετύχουμε .

Πλοηγός της σκέψης μου αλλά και πρακτική αντιμετώπισης των όποιων προβλημάτων προκύψουν θα είναι η εφαρμογή της νομιμότητας, της διαφάνειας, της αξιοκρατίας, όπως αυτή προκύπτει από την εκπαιδευτική νομοθεσία, τους κανόνες δικαίου που ρυθμίζουν τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της εκπαίδευσης σεβόμενος πάντα τον κώδικα επαγγελματικής δεοντολογίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους συντελεστές της εκπαίδευσης γιατί η συνεργασία, η συμμετοχή και η προσφορά τους προσθέτουν αξία στο όραμα, δίνουν σάρκα και οστά στο σχεδιασμό, συμβάλλουν αποφασιστικά στη βελτίωση της σχολικής πραγματικότητας.

Σας διαβεβαιώνω ότι θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να συμβάλω στην αναβάθμιση της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.

Καλή δουλειά με γόνιμη και ειλικρινή συνεργασία.

Σαράφογλου Γεώργιος

Δ/ντής Π.Ε. Πρέβεζας