Συναδέλφισσες – Συνάδελφοι – Συνεργάτες

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς αλλά και με την ανάληψη των καθηκόντων μου ως Διευθυντής  Π.Ε. Πρέβεζας θα ήθελα καταρχάς να ευχηθώ σε όλους σας ατομική και οικογενειακή υγεία και καλή δουλειά στο δύσκολο έργο το οποίο όλοι μας έχουμε επωμισθεί.

Αναμφισβήτητα ο ρόλος μου μέσα στις δύσκολες παγκοσμιοποιημένες  και πολλές φορές πρωτόγνωρες κοινωνικές, πολιτισμικές και οικονομικές αλλαγές, αποκτά ιδιαίτερη σημασία και αξία, αφού καλούμαστε να ανταποκριθούμε σε στερεότυπες, αποστεωμένες και απολιθωμένες αντιλήψεις και κατεστημένες πρακτικές  αναδεικνύοντας τον πρωτεύοντα ρόλο της αγωγής ως βασικού συστατικού στοιχείου της πραγματικής ανάπτυξης και της κοινωνικής συνοχής. Ταυτόχρονα μέσα από στοχευμένες παρεμβάσεις και συνεργατικές  διεργασίες  να αναδείξουμε εκείνα τα αξιακά πρότυπα που θα οδηγήσουν τους μαθητές μας, αυριανούς πολίτες, στις συλλογικές, αλληλέγγυες και ανθρώπινες κοινωνίες μακριά από ατομικιστικές, ρεβανσιστικές αντιλήψεις και πρακτικές.

Αξιοποιώντας λοιπόν αλλά και ενσωματώνοντας τις υπάρχουσες δυνατότητες αλλά και τις προκλήσεις που παρουσιάζονται μέσα  από το Νέο Σχολείο, μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι ότι το επιστημολογικό  αλλά και κοινωνικό αίτημα για το περιεχομενικό, αξιολογικό, βιωματικό και αποτελεσματικό Σχολείο θα γίνει πραγματικότητα.

Καλή Σχολική Χρονιά!!

Ο Δ/ντής Δ.Π.Ε.