ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ  ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

: mail@1dim-prevez.pre.sch.gr

ΠΡΑΞΗ - ΑΠΟΦΑΣΗ  ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ  ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ αρ. 7/21-10-2013

Συνεδρίαση της Επιτροπής Αξιολόγησης των οικονομικών προσφορών  που αφορούν στην εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων

Σήμερα στις  21-10-2013, ημέρα Δευτέρα  και ώρα 12:00 συνήλθε σε κλειστή συνεδρίαση στο γραφείο του Διευθυντή του 5ου  Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας, η επιτροπή  αξιολόγησης των οικονομικών προσφορών που αφορούν στην εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης του 1ου και 5ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας στη Βουλή των Ελλήνων.

Παρέστησαν:

Κυραμάρης Θεόδωρος, Διευθυντής 1ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας

Μότσιος Γεώργιος, Διευθυντής 5ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας και

Ζάψα Αναστασία, εκπ/κός ΠΕ 70 5ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας

Μετά τη διαπίστωση της απαρτίας, ξεκίνησε η συνεδρίαση, στην οποία  η επιτροπή έχοντας υπόψη:

1)                 Την αριθμ. 36590/Γ2/30-3-2010 (ΦΕΚ 428/14-4-2010) με θέμα «Επισκέψεις στη Βουλή των Ελλήνων».

2)                 Τις αριθμ. 4 /14-10-2013 και 6 /14-10-2013   πράξεις  των  συλλόγων  διδασκόντων των 1ου και 5ου Δημοτικών Σχολείων, αντίστοιχα, με θέμα: «Εκπαιδευτική  Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων»

3)                 Την με Αρ. Πρωτ.  261/14-10-2013  πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος όπως αυτή αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας

4)                 Την ημερομηνία και ώρα  υποβολής της κάθε οικονομικής προσφοράς.

Παρέλαβε τις δύο (2) σφραγισμένες προσφορές και αφού διαπίστωσε ότι  ήταν  εμπρόθεσμες, προχώρησε στην  αποσφράγιση και τον έλεγχο αυτών.

Κατόπιν η Επιτροπή προχώρησε στην κατάταξη των οικονομικών προσφορών που έχουν υποβληθεί σε πίνακα με αύξουσα σειρά της συνολικής τιμής της οικονομικής προσφοράς συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ  ως εξής:

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΑ ΜΑΘΗΤΗ

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

ΚΤΕΛ Ν. ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Λεωφορείο

THE STANLEY 4* με πρωινό

1674 €

KOSMAS TOURS

Λεωφορείο

THE STANLEY 4* με πρωινό

1674 €

Ύστερα από τα ανωτέρω η επιτροπή αφού έλαβε υπόψη την τιμή και την κατηγορία των ξενοδοχείων

αποφασίζει ομόφωνα

λόγω ισότιμης οικονομικής προσφοράς να ανακηρυχθεί μειοδότης ανάδοχος για τη μετακίνηση και τη διαμονή των μαθητών των σχολείων μας στην Αθήνα  το  γραφείο γενικού τουρισμού KOSMAS TOURS  (με συνολικό κόστος: 1674 € και κόστος ανά μαθητή: 46,50 €), που αποκτά δικαιώματα αναδόχου, αν δεν υποβληθεί ένσταση. Η ανακήρυξη του μειοδότη αναδόχου έγινε για τους παρακάτω λόγους:

1.                           Το Γραφείο Γενικού Τουρισμού ΚΤΕΛ Ν. ΠΡΕΒΕΖΑΣ Α.Ε. «ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ ΤΟΥΡ. ΓΡΑΜ. ΜΕΠΕ» δεν κατέθεσε υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει ειδικό σήμα και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ.

2.                           Το Γραφείο τουρισμού KOSMAS TOURS  συμπεριλαμβάνει επιπλέον στην οικονομική του προσφορά:

α. διανυκτέρευση των μαθητών σε τρίκλινα δωμάτια,

β. δωρεάν διανυκτέρευση των συνοδών εκπαιδευτικών,

γ. ασφάλεια αστικής ευθύνης για τους μαθητές.

Δίνονται δύο μέρες για υποβολή ένστασης. Σε περίπτωση μη  υποβολής, αυτοδίκαια θα κληθεί o εκπρόσωπος του γραφείου KOSMAS TOURS  στο Σχολείο για την υπογραφή συμφωνητικού.

Για το θέμα  αυτό  συντάχτηκε η πράξη αυτή και υπογράφεται:

Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ                         Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ 5ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ

ΚΥΡΑΜΑΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ                                                       ΜΟΤΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΤΟ  ΜΕΛΟΣ

ΖΑΨΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ